Kamna s kačenú

29.05.2020

Stojíme pred neľahkou úlohou - rekonštrukciou pôvodnej pece (kachle, kamna). Aj keď sa to môže zdať ako jednoduchý problém, je to jedna sofistikovaná problematika. Kachliarstvo je totiž jedno majstrovské remeslo. Historické zmienky naznačujú, že keramika sa vyrábala v Šaštíne. Bolo to mestečko remeselníkov, takže by to mohla byť pravda. 

Za nemalé peniaze sa nám podarilo zohnať keramiku z pôvodnej závodskej pece v zelenej "prskanej" farbe. Čo vieme, tak sa využívala aj v iných dedinách v našom okolí. Jej zvyšky, lepšie povedané úlomky, sme našli v našom dome, ako aj v dome v Sekuliach. Toto boli vlastne podnety k zamysleniu sa nad jej rekonštrukciu. Mali sme šťastie. Rozobranú pec sme našli priamo v Závode, dokonca neďaleko nášho domu. Predpokladáme, že to je jeden z posledných použiteľných exemplárov, a to v širokom okolí.

Pec je zrejme stará ako dom z ktorého pochádza (r. 1904), čiže má takmer 120 rokov. Pôvodná majiteľka žiaľ nemala k nej žiadnu fotografiu. Získali sme však odbornú publikáciu, v ktorej sú okrem dôležitých informácií aj dve fotografie pece zo Závodu. Uznajte, nie je to malý zázrak?

Bolo načase zohnať majstrov - kachliarov. Ani tu sme nemuseli chodiť ďaleko, našli sme ich v Gbeloch. Majstri prišli a krútili hlavami, že sa s podobnou vecou ešte nestretli, a že to bude pekná "piplačka". Aj keď niektoré časti keramiky neboli použiteľné, podarilo sa nám zostaviť predbežnú podobu kachlí.

Zaujímavosťou je aj vták, ktorý vždy trónil hore na kamnách. V knihe je fotka pece označená ako "kamna s kačenú". Takéhoto vtáka, ako pozostatku z pece, sme našli aj na našom dome a priznáme sa, že sme presne nevedeli, na čo slúžil. Teraz už to už vieme, avšak domnievali sme sa, že ide o orla. Žeby si naši predkovia robili z orla posmech a nazývali ho kačenou?